Kategorie:

Rehabilitacja Bobath Rzeszów

Kiedy udać się z bobasem na rehabilitację Bardzo wiele z nas nie zdaje sobie sprawy że problemów postawy kręgosłupa, które uaktywniają się już jak jesteśmy mali. Złe siedzenie, garbienie się przy komputerze mało ruchu. W latach 90 w klasach była tzw. gimnastyka korekcyjna. Dzieci chodziły na nią aby właśnie zminimalizować urazy, które w dojrzalszym wieku mogą dać o sobie znać. Ja np. miałam płaskostopie. Moja koleżanka skrzywienie kręgosłupa -tutaj mogą pojawić się poważne zburzenia w budowie różnych narządów i zaburzenie ich funkcjonowania Teraz w szkołach nic nie zwraca na to uwagi, a otyłość która jest po prostu bardzo duża wśród nastolatków znacznie się do tego przyczynia Możemy i sami korygować nasze maluchy także je sprawdzać oto kilka nieskomplikowanych ćwiczeń: Dziecko stoi w pozycji wyprostowanej: barki na jednej wysokości, nigdy nie są one za bardzo wysunięte do przodu łopatki płasko przylegające do klatki piersiowej – nie odstające dolne kąty łopatek w jednej linii idealne wcięcia w talii Są zatem stosunkowo proste obserwacje, a niekiedy mogą one uratować| zdrowie naszych dzieci. Co jeżeli zauważymy już złą postawę u naszego malucha lub nastolatka. Po pierwsze do lekarza, który najpewniej zleci naszemu dziecku rehabilitację. Rehabilitacja Bobath Rzeszów nie jest łatwa a jednak musimy znaleźć jeszcze odpowiedni ośrodek Niestety u nas oczekiwanie na NFZ to często kilkanaście miesięcy w moim przypadku było to 3 lata jednak może zatem że mieszkam w dużym mieście. Nie wiem nie sprawdzałam w innych.

Prywatna rehabilitacja Bobath Rzeszów jest ona droga jednak można było realizować ją od razu. Oczywiście rozumie, ze niektóre problemy nie wymagają leczenia od razu, a część ćwiczeń możemy zrobić sami w bloku z malcem. Powinniśmy jednak zadać sobie pytanie czy możemy pozwalać sobie czekać np. 6 miesięcy a czy być nas na ostatnie by zapłacić? To wydarzenie i reakcję na nie musi zadać sobie każdy z nas indywidualnie. Jeśli już zdecydujemy się na rehabilitacje czy jakimś fartem zwolniło się miejsce na NFZ to co dalej. Powinniśmy ocenić czy dana firma jest odpowiedni kadrę oraz czy idzie on na szkolenia oczywiście sprawdzić ceny jeżeli to prywatna firma. Warto także zaznajomić się z myślami np. w sieci na temat wyselekcjonowanego ośrodka. Opinie postronnych ludzi będą niezmiernie ważne dla nas. Absolutnie nie jest tak| że 10 osób punktuje daną firmę niedobrze. Jeżeli tak bywa tzn ze jest po prostu zła. Jest to dosyć istotne kryterium przy wyborze ośrodka do rehabilitacji. Jeżeli chodzi o wady postawy u niemowląt możemy wyselekcjonować plecy okrągłe – głębiona kifoza piersiowa oraz zapadnięta klatką piersiową. Przy tej deformacji powinniśmy nastawić się na ćwiczenie mięśni karku. plecy płaskie – spłaszczenie lub brak krzywizny kręgosłupa tutaj nacisk rehabilitacji powinien składać się na zwiększenie krzywizny kręgosłupa. plecy wklęsłe- pogłębiona lordoza lędźwiowa i wystającym brzuchem. Rehabilitacja Bobath Rzeszów tutaj koniecznie musimy wzmocnić przede wszystkim mięśnie brzucha, oraz mięśnie w zakresie lędźwiowym. Skolioza- czyli inaczej mówiąc zmiany kręgosłupa. Ta choroba niestety postępuje nawet po zatrzymaniu wzrostu dziecka. Jednak najszybciej potrafimy ją skorygować przed okresem dojrzewania. Doktor czy rehabilitant musi przy skoliozie określić jak mamy kąt skrzywienia kręgosłupa oraz jej pozycję. – skolioza lędźwiowa, piersiowa itp. Istotnej jest| także aby maluchy nauczyły się już od najmłodszych lat przyjmować właściwą postawę w przedszkolu siedzenie po turecku z wyprostowanymi plecami , w szkole siedzenie prosto na krześle. Wady stopy czyli popularne w latach 90 płaskostopie. U mnie 80% szkoły je miała Jakie mamy wady stopy .

1.Stopa płaska– jeżeli zmoczymy naszą stopę w kolorach i dobijemy ja na kartce nasza stopa pozostawi na niej wyraz w którym nie będzie specjalnego wcięcia. Odbije się ona cała na karcie papieru jak nasza ręka po zmoczeniu w farbie.

2. Stopa wydrążona – więc taka która na karcie po zanurzeniu w farbie zostawi ślad palców i pięty środka naszej nogi praktycznie nie będzie.

3. Stopa prawidłowa – to odbicie na karcie idealnie czyli widoczne wcięcie po wewnętrznej stronie stopy. Jeżeli nasze doświadczenie dziecka wyjdzie negatywnie czyli pojawi się cała stopa lub stopa wydrążona to powinniśmy skonsultować się z pediatrą lub fizjoterapeutą aby zacząć leczenie.

Kiedyś były to terapie i spotkania grupowe około 12 dzieci w grupie a teraz też jeszcze możemy zapisać naszą pociechę na tego rodzaju rehabilitację. A każde dziecko jest indywidualne i nie każde lubi grać w grupie. To już sprawa osobista co nam odpowiada. Przy rehabilitacji płaskostopia wzmacnia się mięśnie wewnętrzne stopy, dba się o prawidłowe stawienie stopy, rozciąganie mięśni przykurczonych stopy. Niektóre ćwiczenia powinniśmy pracować z dzieckiem w mieszkaniu, ponieważ na spotkaniach 2 razy w tygodniu na rezultaty będziemy czkać za długo. Jak sprawdzić stopę u macha. Najkorzystniejszym wiekiem jest jak dziecko już dobrze chodzi lub gdy ma 3-4 jak lata. Wtedy zanika tzw poduszeczka tłuszczowa u dziecka i odcisk na naszej kartce odbije się na pewno prawidłowy. Są to tylko 2 najczęściej opisane wady budowy jest ich o dużo więcej Jednak musimy dbać, Ze nasza praca w mieszkaniu z malcem po zajęciach przyniesie większe efekty polepszenia zdrowia niż tylko czekanie na jedno bądź dwa spotkania tygodniowa u specjalisty. Nie są to bardzo poważne zmiany jeżeli zostaną wykryte wcześnie to szybko potrafimy je zniwelować , a nasze dziecko będzie uczyło się idealnie w dalszych latach. Co innego jeżeli nasze dziecko ma wadę wrodzona i wymaga fizjoterapii ciągłej. Doskonale wiemy że zwierzęta sprawdzają się dobrze w momencie rehabilitacji manualnej, ruchowej czy rehabilitacja Bobath Rzeszów. Do tych zwierząt należą konie. Co daje nam taka hipoterapia: poprawę napięcia mięśniowego zwiększa koncentracje uwagi zwiększenie możliwości samodzielnego poruszania się doskonalenie koordynacji ruchowej.

Dla kogo rehabilitacja Bobath:

  • po przebytej chorobie Heinego-Medina,
  • po przepuklinie oponowo-rdzeniowej mózgowe porażenie dziecięce,
  • stwardnienie rozsiane stany po urazach czaszkowo-mózgowych skoliozy koślawość bioder i kolan,
  • kręcz karku i inne uzależnienia MPD,
  • ADHD,
  • choroby mięśni zespół Downa

Tego rodzaju działania na 100% poprawią zdrowie malca, zawsze musimy mieć na uwadze aby dobrać odpowiedni ośrodek jeździecki który oferuje tego rodzaju hipoterapię. Zwierzęta powinny być dobre i ułożone a ich opiekun| i rehabilitant musi przejść odpowiednie szkolenie. Celem| tego rodzaju terapii jest przywrócenie sprawności fizycznej choremu dziecku, który dzięki byciu ze końmi i robieniu na nim zadań szybciej osiąga oczekiwane rezultaty. Nie każdy koń jest odpowiedni do pracy z dziećmi, a zwłaszcza chorymi. A jak pisałam wcześniej sprawdźmy opinie w internecie lub zasięgnijmy języka u znajomych. Powinniśmy mieć także specjalne orzeczenie, które określa nasze dziecko do tego tupu zajęć. Jednak wiele ośrodków oferuje również prywatne hipoterapię. Fizjoterapia dzieci nie jest prosta, ale jeżeli marzymy więc możemy pokonać przeciwności losu łatwiej niż nam się wydaje. Młodzież najdoskonalsze efekty mają przez zabawę, więc wiele lekcji wcale nie musi im się wiązać z pracą nad swoja pozycją a jak dzień gdzie miło spędzają się czas wykonując różnego rodzaju ćwiczenia. Im mniej maluchy będą świadome rehabilitacji tym korzystniej dla nich. Nie ma co omawiać szczegółów z młodzieżą i tak wiele kojarzy z tego tylko po prostu działać.