Kategorie:

Jak dobrze bronić nasz dom przed kradzieżą. Nowoczesne podejście do zabezpieczenia w Poznaniu a na świecie

Sprawdzona ochrona naszego mieszkania przed kradzieżą toż wyjątkowo istotna rzecz. Wiemy jakie szkody może Sprawić nam włamywacz nie tylko zrabować drogie rzeczy, ale również zniszczyć nasze mieszkanie. Istnieje szereg możliwości ochronny przed włamaniem jak rolety antywłamaniowe, okna z odpowiednimi zabezpieczeniami jednak czy to jest przeszkodą dla włamywacza na pewno opóźni jego włamanie do mieszkania lecz nie uchroni nas przed włamaniem. Zatem warto zastanowić się nad montażem dobrego systemu alarmowego.

system alarmowy - Radom

System alarmowy można również sparować z systemem inteligentnego mieszkania, jednak jest to| rozwiązanie jest o wiele droższe i nie każdego z nas na nie stać. Na samym wstępie należy poznać jak taki alarm działa, abyśmy potrafili go zamontować ale czy samemu czy zlecimy to firmie to już później. Alarm to przede wszystkim centrala alarmowa. Zatem do niej idą wszystkie przewody – połączenia to centrala odbiera sygnały o złodzieju, a wtedy przekazuje dane do firmy ochroniarskiej i uruchamia syrenę alarmową. Niezwykle istotną aby centrala była wartościowej jakości tzn: była bardzo wyjść i wejść była renomowanej firmy dzięki czemu unikniemy psucia się.

Dodatkowym elementem alarmu są czujniki, możemy je potraktować jak swoje oczy, które wysyłają sygnał kiedy wiązka czujnika zostanie zakłócona. Na rynku jest wiele rodzai takich czujników jak np.: PIR – na podstawie detekcji promieniowania wykrywa ruch, odpowiada na rzecz osobę o innej temperaturze. Posiada on tzw. pasywną podczerwień Najczęściej można je spotkać w biurach i domach. Należy do najpopularniejszych elementów systemu alarmowego, jednak czy dobrych powinniśmy rozumieć jej działanie aby wiedzieć gdzie ją zamontować. PIR+MW – budowa jego jest taka jak PIR jednak ma dodatkowo mikrofale. Działają one na efekcie Dopplera. Powinno się zwrócić uwagę, że jest to urządzenie którego nagłe skoki temperatury nie przeszkadzają także nie wszczynają alarmu. Czujka jest droższa oraz co ważne generuje mniej niepotrzebnych alarmów.

Czujnik otwarcia i zamknięcia okna – jest bowiem niezmiernie ważny punkt całego systemu alarmowego. Posiada kontaktron – umieszczany na skrzydle drzwiowym magnes- montowany jest| na ruchomej części okna lub drzwi Jest umieszczany przy drzwiach i oknach a ich otworzenie uruchamia alarm. Inne czujniki to np. czujnik akustyczny zbicia szyby, czujnik przeciwpożarowy, czujnik zalania i czujnik gazu. Dodatkowym elementem niezmiernie znaczącym jest urządzenie sterujące. To właśnie dzięki niemu umiemy uzbrajać alarm lub go wyłączyć. Urządzenie sterujące łączy się z centralą alarmową. Ma ona zazwyczaj klawiaturę, która może być analogowa lub dotykowa- tutaj wszystko uzależnione jest od rodzaju i jego wartości. Tego rodzaju urządzenie jest zazwyczaj przy drzwiach wejściowych czyli np. w sypialniach. Musi być żebyśmy mogli szybko wstukać nasz kod np. po wejściu do domu. Powinno one być intuicyjne. Niektóre z urządzeń posiadają nawet 3 tryby pracy nocny, dzienny i standardowy. Kolejnym niezwykle znaczącym aspektem jest komunikacja. System może pisać smsy z powiadomieniami o włączeniu syreny.

Te wszystkie razem połączone urządzenia stanowią doskonałą ochronę naszego mieszkania prze potencjalnym włamaniem i zniszczeniem mienia. Jednak czy to wystarczy? Coraz częściej systemy alarmowe stosuje się również na zewnątrz, aby potencjalnego złodzieja zniechęcić już na posesji. W tym fakcie również jest kilka możliwości. Podstawowym i zapewne najistotniejszym składnikiem jest działanie alarmu w niestandardowych warunkach atmosferycznych. Jest to niezmiernie istotne żebym tego rodzaju alarm pracował idealnie przy niskich temperaturach, ale i w upałach czy ulewach. Ochrona zewnętrzna mieszkania może składać się z różnego rodzaju urządzeń ale najlepiej jest je podzielić na dwie grupy: 1. czujniki obwodowe 2. czujniki ruchu Do pierwszej grupy czujników obwodowych najczęściej używanych używamy tzw czujników sejsmicznych, które działają na każde wstrząsy i zakłócenia podczas pokonywania bramy. Mają one także zalety jak i minusy. Zalety: 1 wykrywa drgania potencjalnych złodziei Wady: System okablowania nie jest wytrzymały na wody gruntowe Należy usuwać lód i śnieg z powierzchni podjazdu na jakiej znajduje się okablowanie Montowanie tego gatunku czujników powinno być z dala od zgiełku i od wszelakich fontann itp. które mogą zepsuć jego poprawne działanie System elektromagnetycznej detekcji ruchu są to kable rozłożone w ziemi na głębokości około25-30 cm w odległości od siebie około 1,5 m na obszarze strzeżonego obszaru.. Podłączone są one do profesjonalnych urządzeń nadawczo-odbiorczych. Pojawianie się włamywacza powoduje zakłócenie pola magnetycznego w kablu co uruchamia alarm. Drugim jednak nieczęsto stosowanym ze powodu na swoją wartość jest system alarmowy światłowodowy. Działają one na nacisk intruza i uruchamiają alarm. Zakopane są w glebie na kilku centymetrach. Drugi model to czujniki ruchu Musimy upewnić się że są one wyposażone w system podczerwieni i mikrofalowy oraz system zmierzchu dzięki czemu potrafimy je użyć bez problemu na budynkach. Musimy mieć na uwadze o kupowaniu czujników ruchu od dobrych producentów, a nie najtańszych importowanych z Chin. Świetny czujnik ruchu to wydatek około 300 zł, a wiązka podczerwieni od 500-900 zł – tutaj wszystko uzależnione jest od zasięgu i liczby wiązek. Innym bardzo przydatnym mechanizmem zabezpieczającym nieruchomości są kamery IP umieszczane na budynkach. Obraz z tego rodzaju kamery możemy mieć zdalnie z każdego miejsca na świecie co jest świetnym rozwiązaniem jak wyjedziemy na wakacje, a chcemy sprawdzić co dzieje się wokół domu. Obraz z kamery| może być zapisywany na dysku.

Czy warto montować alarm samemu. Montaż alarmu w firmie wbrew pozorom nie jest trudny jednak powinniśmy mieć informację od czego zacząć. Przemyśleć gdzie powinny znajdować się czujniki, kurtyny itp. Nie mając doświadczenia możemy źle je zawiesić, przez co alarm nie będzie całego miejsca lub zakupione przez nas czujniki nie będę spełniać naszych oczekiwań. Dlatego najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie fachowców, którzy pomogą nam wszystko dokładnie ustalić. Konfiguracja alarmu dodatkowo nie jest trudna| tylko i nie jest dostępna. Jeżeli wydajemy to pierwszy raz możemy mieć z tym| wiele problemów. Wybór już jaki alarm i czy będziecie zakładać go sami pozostawiam Wam.