Kategorie:

Dom i projekty

Avatar
Opublikowane przez kasia

Buduje dom i niestety ale mam spory problem z wyborem ogrzewania. Niby to oczywiste bo teraz jest zakaz ogrzewania domu węglem i najlepiej byłoby ogrzewać prądem ale niestety| na to rozwiązanie mnie nie stać. Dlatego rozpocznę od początku co może być opłacalne a co nie. Apartament mam wielkości około 16m2 nie jest ogromny taki nadzwyczajny, piętrowy – 3 sypialnie i 3 łazienki, kuchnia i salon. Dom umieszczony jest z dala o centrum gdyż działki były w tej okolicy tańsze. Niestety teraz jestem na etapie wyselekcjonowania sposobu ogrzewania i niestety przede mną spory dylemat. Przeliczam wszystko za i przeciw.

Jaki kocioł kupić?

Należy zaznaczyć że są dwa rodzaje tzw:

  • kotły jednofunkcyjne, które dostarczają ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, ale w małym zakresie mogą także służyć do grzania wody,
  • kotły dwu funkcyjne, które dostarczają ciepło także na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, jak i w celu podgrzania wody.

Najkorzystniejszym i najlepszym ogrzewaniem jest ogrzewanie na prądem. Jednak oprócz prostej instalacji i korzystania, niesie ono za sobą bardzo ogromne koszty eksploatacji. Jest to najdroższe z dostępnych ogrzewań. Oczywiście możemy tutaj dostosować taryfy do pracy pieca, jednak i tak tego typu ogrzanie budynku będzie najkosztowniejsze. Kiedyś w sieci zauważyłem rysunki, które funkcjonują jak grzejniki. Naprawdę fajna sprawa, jednak są one bardzo kosztowne w eksploatacji – producent zapewnia że nie tylko są efektywne, ale również mogą ogrzać dość dużą przestrzeń i jeszcze bardzo ładnie się prezentują ozdabiając nasze mieszkanie. Kolejnym typem są piece na paliwa stałe tzn ekogroszek, węgiel, drewno oraz brykiet. Tego typu kotły składają się z paleniska, palnika , wymiennika ciepła, obudowy z konstrukcja nośną, osprzętu i automatyki.

Typowy kocioł na brykiet ma tzw podajnik, który jest zasypywany raz na parę dni. Tego typu ogrzewanie domu należy do tanich jednak bardzo skomplikowanych. Możemy zaprogramować podawanie ekogroszku. Spalony materiał powinno się wybierać raz na parę dni, ogień musi palić się ciągle, więc jeśli chcemy wyjechać gdzieś na wczasy w zimie jest to dosyć spory kłopot, bo ktoś naszym mieszkaniem musi się zajmować i dodawać ekogroszek. Możemy też zaplanować miejsce na magazynowanie materiału do opału, warto o tym pomyśleć już na etapie budowania mieszkania. Kolejnym sposobem ogrzewania jest piec na gaz. Jest to ogrzewanie znacznie bardziej czyste. W marketach dostępne są kotły tradycyjne, kondensacyjne i pulsacyjne. Najlepiej dogodnym rozwiązaniem pod względem eksploatacji są kotły pulsacyjne (nawet 40% tańsze w użytkowaniu od tradycyjnego kotła gazowego), ale za to ich nabycie jest znacznie kosztowniejsze. Z kolei piec tradycyjny jest tańszy w nabyciu, ale za to najdroższy w obsłudze spośród wymienionych rodzajów kotłów. Wszystko wygląda bardzo dobrze| jeśli mamy gaz w drodze przy naszej posesji. Jeżeli nie to musimy zamówić specjalny dystrybutory, który jest na naszej działce, a firma napełnia go gazem. Wtedy nasze ogrzewanie już nie jest tak korzystne, gdyż opłata za gaz jest znacznie większa. Ogrzewanie solarne staje się coraz bardziej powszechne w Polsce. Sama obsługa jest prosta, ale zakup już paneli nie należy do najtańszych. W naszym kraju| możemy strać się o dofinansowanie tego stylu inwestycji. Opinie co do ogrzewania solarami są podzielone, gdyż sama instalacja pobiera prąd i co jest dość kosztowne. Fotowoltaika – czy o w nią zainwestować? Tutaj rodzi się szereg pytań, ale również jak w wypadku solarów możemy uzyskać pieniądze od gminy. Ja oczywiście zainwestowałem w panele, gdyż jak dla mnie więcej mówi za niż przeciw:

Zalety:

  • czyste źródło energii – instalacja nie emituje zanieczyszczeń, po wykorzystaniu możliwy jest także recykling paneli fotowoltaicznych,
  • ciche – tutaj nie jest wyświetlany żaden hałas
  • dostępność czystej energii – światło było i będzie nie musimy denerwować się, ze go zabraknie jak w wypadku ekogroszku lub gazu, z którego dostępnością bywa rożnie.

A przede wszystkim światło jest darmowe. -nadwyżki energii możemy odsprzedać na czym jeszcze zarabiamy.

Wady:

  • Zależy od energii słonecznej – w pochmurne dni energii wytwarzanej jest o wiele mniej.
  • Wielkie koszty początkowe inwestycji
  • Energia dostarczana jest tylko w ciągu| dnia gdy świeci słońce.

Dlatego wybierając ogrzewanie należy przekalkulować opłaty inwestycji początkowej oraz późniejszego użytkowania. Ja wybrałem ogrzewanie na węgiel. Jak dla mnie najbardziej atrakcyjne. Jednak może dlatego iż mam nieduży dom. Moi przyjaciele ogrzewają ekogroszkiem mieszkanie ma 240 m2 i jest dość duży. Koszt ogrzewania w ich przypadku to prawie 5 tysięcy złotych. W moim będzie około 6 tysięcy jednak mam niższy dom. I dodatkowo fotowoltaika myślę że jako ekologiczny dom sprawdzi się. Zobaczymy jak będzie w przyszłości to rozwiązanie się sprawdzało, bo na stronie wszystko można policzyć i narysować. Coraz częściej wiele powiatów oferuje kasę za wymianę starego kotła na nowy. Dotyczy to głównie zmiany ogrzewania brudnego tzn ekogroszku na gaz lub prąd. Dokładnie taka pomoc wystarcza na zmianę nowego pieca i nowoczesną instalację, jednak nikt nie mów o kosztach związanych z samy|jednym ogrzewaniem, które w pewnych przykładach mogą drastycznie wzrosnąć. Każdy kto buduje mieszkanie powinien sam| podjąć decyzję czym chce ogrzewać swój dom. Można zawsze poradzi się firmy, która przygotuje nam początkową kalkulację. Musimy pamiętać też, aby wybierać firmowe kotły, na jakie udzielana jest gwarancja, bowiem w razie awarii musimy mieć gdzie pójść. Gdyż w zimie długo bez ogrzewania budynku nie poradzimy sobie.