Powietrze w mieszkaniach może być oczyszczane za pomocą innych filtrów. Filtry warstwowe likwidują większość nieczystości jak pyłki roślin, pyły węglowe i zwierząt domowych. Możemy wyróżnić dużo wersji filtrów jak np filtry ze stali nierdzewnej elektrostatyczne. Przechodzące poprzez nie powietrze omywa cienkie druciki podłączone do wysokiego napięcia, co sprawia dodatnie naładowanie zawartych w nim odrobin pyłu. Następnie powietrze przepływa między płytkami naładowanymi ujemnie, do których cząsteczki te są przyciągane. Filtry siatkowe, które mogą być również węglowe. Filtry warstwowe węglowe są zatem specjalnie stworzony węgiel aktywny włożony w właściwej obudowie. Ze względu na to, że tenże musi zachować stały poziom przepuszczalności powietrza, niezmiernie ważny jest stopień granulacji węgla oraz wielkość i rozmiar użytych granulek. Filtry siatkowe mogą być zintegrowane innym zabezpieczeniem − jego przykładem jest filtr HEPA. Każdy spośród nas na pewno słyszał to słowo HEPA gdzie możemy takie filtry warstwowe napotkać w okapach czy klimatyzatorach są to chyba najbardziej rozpowszechnione urządzenia z tego rodzaju. Filtry ze stali nierdzewnej często znajdujemy w hydraulice. Zabezpieczają one odpowiednie działanie układu hydraulicznego. Dzięki niedopuszczaniu zanieczyszczeń z zewnątrz wzmacniają one układy przed korozja czy awariami mechanicznymi. Najczęściej spotykane filtry siatkowe możemy zauważyć np w naszym zlewnie, gdzie po zmywaniu talerzy pozostałości jedzenia osadzają się na nim aby nie zapchać rur. Umiemy je prosto wyrzucić do kosza. Filtry warstwowe powinny być umieszczane jak najbliżej miejsca, w jakim przewidujemy pojawianie się wielkiej liczby zanieczyszczeń. Warto też dodać, że filtry są na ogół lepsze, gdy poddaje się je możliwie najwyższemu nasileniu przepływu. Filtry siatkowe służą głównie do usuwania nieczystości mechanicznych.
Mają one bardzo sporo właściwości:
- są przede wszystkim tanie
- łatwy sposób postępowania
- sprawna wymiana wkładu filtracyjnego
Filtry warstwowe możemy napotkać też w agregatach malarskich. Pomagają one przed zapachnie dyszy i przedłużają czas wykorzystania urządzenia.

Filtry siatkowe są zrobiony z surowca, w jakim znajdują się otwory o konkretnych wymiarach. W zależności od przeznaczenia wielkość otworów może być rożna. Filtry ze stali nierdzewnej jak każde należy zawsze czyścić specjalnymi środkami. Jeżeli jest to możliwe filtry warstwowe powinno się przepłukać pod gorąca wodą w zamyśle usunięcia wszystkich nieczystości. Filtry siatkowe czy filtry warstwowe maja dużo szerokie wykorzystanie w gałęziach przemysłu. A my sami często wykorzystujemy je u siebie w apartamencie nawet o tym nie wiedząc. Filtry ze stali nierdzewnej są wytrzymałe na korozje, przecież są kosztowniejsze w obsłudze od innych popularniejszych odpowiedników.