Biblioteka

Naszą witrynę przegląda teraz 66 gości 

Mozart z jazzową nutką PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 25 listopada 2018 21:56

Młodzież i muzyka klasyczna. To połączenie wydaje się absurdalne. Uczniowie, dla których słuchawki w uszach są częścią codziennej garderoby, lubią słuchać muzyki głośnej i nieskomplikowanej. Chopin, Mozart to dla nich postacie z zamierzchłej przeszłości, o których uczyli się na lekcjach muzyki. A tu w jesienny poranek 21 listopada proponujemy im muzykę symfoniczną na dzień dobry. Mówiąc precyzyjnie nie my, tylko młody muzyk Tomasz Dolski, który od razu nawiązuje kontakt z naszymi uczniami. Pasjonująco opowiada o historii skrzypiec, prezentuje ciekawostki z życia kompozytorów, opowiada o epokach w muzyce. Barwne opowieści przeplatane są fragmentami utworów klasycznych Vivaldiego, Verdiego, Mozarta i Beethovena. Utwory prezentowane są w klasycznym wykonaniu oraz przetworzone w nowoczesnej stylistyce. Muzyk gra utwory na skrzypcach i wzbogaca je o improwizację jazzową.

W godzinnej audycji „Symfonia na skrzypce i DJ-ja” Tomasz Dolski znalazł jeszcze chwilę na mini wykład o improwizacji jazzowej, którą można wykorzystać w przypadku eksperymentów z muzyką poważną.

Uczniowie nie żałowali, że musieli wyjąć słuchawki z uszu i przestawić się na inne dźwięki. Nagrodzili młodego skrzypka zasłużonymi brawami.

A czy czytelnicy wiedzą, gdzie po raz pierwszy pojawiło się słowo skrzypce w języku polskim? Prawidłowa odpowiedź to: w biblii szaroszpatackiej. Kto ma maturę, to wie co to za dokument, a kto chce mieć maturę, to niech się dowie.

Poprawiony: niedziela, 25 listopada 2018 22:01
 
Valid XHTML 1.0 Transitional
Valid CSS!