Biblioteka

Naszą witrynę przegląda teraz 46 gości 

Dzień frankofonii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 25 marca 2018 11:56

Wiosna się w tym roku na nas obraziła i nie chce przyjść. 21 marca, a tu śnieg, mróz, skowronków nie słychać, krokusów nie widać. Trudno utopić marzannę, gdy gruby lód pokrywa wodę.
Zrezygnowaliśmy ze świętowania pierwszego dnia wiosny i zorganizowaliśmy w szkole Dzień Frankofonii.
Frankofon to osoba, której językiem ojczystym jest francuski. Takich osób jest na świecie 274 miliony. Frankofonia to grupa państw, w których językiem urzędowym jest francuski. Takich państw jest 30.
Język francuski jest językiem dyplomacji, jednym z głównych języków Unii Europejskiej i oficjalnym językiem ONZ. No i brzmi pięknie. Dlatego miliony ludzi na całym świecie uczą się francuskiego. Nasi uczniowie też – szczególnie 7a – klasa dwujęzyczna.
W Dniu Frankofonii wzięły udział wszystkie klasy. Na zebraniu samorządu uczniowie losowali nazwy państw, a potem zbierali informacje o kulturze, historii wylosowanego kraju. Przygotowali dekoracje i typowe potrawy, żeby dziś przedstawić uczniom z innych klas swoje prezentacje. Po szkole roznosił się zapach pieczonych gofrów, belgijskich frytek, małży, szwajcarskich i francuskich serów. Różnych ciast i słodkości była mnogość. Nic się nie zmarnowało. Wyjątkowymi smakoszami okazała się klasa czwarta, po wizycie której w klasach zostawały puste talerze i tace. I tak sobie miło spędziliśmy dziś czas poznając kulturę Francji, Belgii, Szwajcarii, Korsyki, Madagaskaru, Senegalu, Luksemburga, Monako, Quebecu i Haiti, słuchając muzyki i objadając się pysznościami.
Było bardzo przyjemnie. A ci, którzy świętowali dzień wagarowicza, marzli gdzieś w podmuchach arktycznego wiatru. I dobrze im tak.


Poprawiony: niedziela, 25 marca 2018 12:06
 
Valid XHTML 1.0 Transitional
Valid CSS!