Biblioteka

Naszą witrynę przegląda teraz 67 gości 

Lekcja demokracji w Sejmie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 20 stycznia 2019 14:13

Wychowanie obywatelskie to jedno z zadań szkoły. Organizujemy naszym najstarszym uczniom: ósmoklasistom i gimnazjalistom wycieczki do Sejmu, aby na własne oczy poznali miejsce, w którym stanowione jest prawo polskie. Nowy rok 2019 zaczęliśmy więc od wyprawy na ul. Wiejską.

Zwiedzanie Sejmu zaczyna się od wizyty w Biurze Przepustek. Nauczyciel odbiera identyfikator, a następnie z uczniami kieruje się wzdłuż barierek ogradzających teren Sejmu do wejścia. Przechodzimy pojedynczo przez bramkę pod czujnym okiem rosłej Straży Marszałkowskiej i udajemy się do bocznego wejścia do budynku Sejmu. Przechodzimy kontrolę pirotechniczną : uczniowie i opiekunowie – na piechotę, a kurtki, czapki , szaliki, smartfony itp. – na taśmie. Wszystkim się udało, żadne urządzenie nie zabłysło ani nie zapikało. Zostawiamy rzeczy w szatni. Wita nas miła pani przewodnik, pozwala wziąć telefony i robić zdjęcia. Idziemy długim korytarzem, w którym nie ma czego fotografować. Zatrzymujemy się w pomieszczeniu, w którym znajduje się makieta Sejmu i całego sejmowego terenu. Pani przewodnik objaśnia, gdzie jest sala posiedzeń, gdzie sala Senatu, kancelarie, administracja , Dom Poselski, biuro podawcze. Następnie idziemy schodami na górę, zatrzymujemy się przy drzwiach do holu głównego Sejmu, znanego dobrze z relacji telewizyjnych. Przez uchylone drzwi oglądamy tablicę z nazwiskami posłów , którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Pani przewodnik informuje nas, że w holu znajduje się kolekcja lasek marszałkowskich, ale z tego miejsca jej nie widać. W oddali widzimy posła udzielającego wywiadu dziennikarzom. Idziemy dalej na galerię sali posiedzeń Sejmu. Po zrobieniu serii selfie, uczniowie skupiają się na wykładzie pani przewodnik, która pokazuje i objaśnia, gdzie są miejsca marszałka Sejmu, Prezydenta, rządu, posłów partii rządzącej i opozycji. Uczniowie dowiadują się, jakie są procedury głosowania. Pada jedno pytanie z sali: czy można wejść na do sali posiedzeń? Okazuje się, że można. Trzeba wejść na stronę https://sdim.sejm.gov.pl/ i sprawdzić, czy spełnia się kryteria do aplikowania na posła sejmu dzieci i młodzieży, do czego zachęcamy naszych uczniów.

Wracamy po nasze kurtki i szaliki, dziękujemy i żegnamy się z pracownikami Sejmu. Po lekcji demokracji w Sejmie wracamy na lekcje do szkoły.


Poprawiony: niedziela, 20 stycznia 2019 14:26
 
Valid XHTML 1.0 Transitional
Valid CSS!