Biblioteka

Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości 

Z wizytą u króla Jana PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 10 października 2017 21:03

Czy wiecie, drodzy czytelnicy, jaki styl w sztuce charakteryzują następujące cechy: monumentalizm, iluzja, dynamika, osiowość, dekoracyjność?
Jeśli nie wiecie, zapytajcie uczniów klasy II d (gimnazjum). Oni już wiedzą, że to barok.

W zimny, mokry, wietrzny wtorek 10 października wybraliśmy się do Wilanowa, aby pogłębić wiedzę na temat „perły polskiego baroku”. Wewnątrz pałacu było również zimno, ale Jan III Sobieski wybudował pałac na letnią rezydencję, więc brak ogrzewania nie dziwi. Wędrowaliśmy z komnaty do komnaty, poznając cechy sztuki barokowej. Niektórzy uczniowie wykazali się znajomością mitologii greckiej i bez trudu rozpoznawali mityczne postacie przedstawione na obrazach. Podziwialiśmy rzeźbę przedstawiającą króla Jana III w stroju rzymskim, na koniu – zwycięskiego wodza w chwale. Dyskusję wśród uczniów wzbudził strój króla, a szczególnie ptak umieszczony przez rzeźbiarza na hełmie. Jedni twierdzili, że to kura, inni, że orzeł.
Po raz drugi dyskusja ornitologiczna wywiązała się w sypialni króla. Znów zdania były podzielone, czy pióra wieńczące baldachim królewski to z pawia czy ze strusia. W tym momencie wychowawczynie klasy II d podjęły decyzję, że wiosną pójdziemy do zoo, żeby obejrzeć sępy, strusie, sowy sójki i inne strzygące pióra stwory i pogłębić wiedzę zoologiczną uczniów.
Obejrzeliśmy pozostałe komnaty, dziewczyny podziwiały swoją urodę w autentycznym lustrze królowej Marysieńki. Galeria portretów Polaków od XVII do XIX wieku nie wzbudziła zachwytu uczniów. Jak stwierdziła jedna z uczennic „piękni to oni nie byli”. Bystrzejsi zauważyli, że moda na podgolone łby nie minęła wraz ze stanem szlacheckim, lecz właśnie wraca.

Po lekcji muzealnej zignorowaliśmy niesprzyjającą pogodę i obejrzeliśmy zrewitalizowane ogrody wilanowskie. Wyczerpani uczniowie przywrócili odpowiedni poziom energii swoim ciałom w restauracji McDonald’s, a w drodze powrotnej przespacerowaliśmy się po Łazienkach.

Poprawiony: wtorek, 10 października 2017 21:17
 
Valid XHTML 1.0 Transitional
Valid CSS!