Bookcrossing PDF Drukuj Email

23 września 2011 r. nasze Gimnazjum wysłało prośbę do portalu bookcrossing.pl o założenie oficjalnej półki "bookcrossingowej". Jednocześnie, dzięki pozytywnie nastawionym uczniom (podziękowania dla Karoliny z II b) "uwolniliśmy" kilka książek.
Cóż to takiego? Cytuję za stroną główną portalu bookcrossing.pl: "Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 r. wzbudzając duże zainteresowanie i popularność. W światowy ruch bookcrossingu zaangażowało się już ponad siedemset siedemdziesiąt tysięcy ludzi z ponad 130 krajów. Dzięki nim uwolnionych zostało 5 milionów 605 tysięcy 679 książek (dane z maja 2009r.).

Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino) jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Co daje mam Bookcrossing?!
Bookcrossing daje szansę tym, których nie stać na zakup wymarzonej pozycji literackiej, samotnikom i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie licznych kontaktów, inicjuje rozmowy, dyskusje. Bookcrossing to forum uwalniaczy książek, na którym można wymieniać się informacjami o najczęstszych miejscach pozostawień, umówić na spotkanie czy przekazać adres nowej półki bookcrossingowej, skomentować dowolny temat.

Bookcrossing to uczestnictwo w międzynarodowym ruchu czytelniczym, to również rodzaj elitarnej mody - dzięki której częściej rozmawiamy o książkach, polecając sobie nawzajem te najlepsze. Bookcrossing to aktywne uczestnictwo młodzieży w Święcie Uwalnianych Książek, to promocja szkół, instytucji, prezentacja umiejętności i możliwości".

W chwili obecnej mamy szanse być dziewiątą szkołą w Warszawie posiadającą półkę z uwolnionymi książkami.
                                                                                                        Ryszard Ignaszak
                                                                                                     nauczyciel bibliotekarz